Pojdi na vsebino

Uporabnik:Lucija Podgornik

Iz Wikivira, proste knjižnice besedil v javni lasti

Nova Pisarija

[uredi]

PISMENOST: Avtor v prvem poglavju knjige razmišlja o pomenu pismenosti. Primerja pomen pojma, ki je veljal nekoč, torej učenost na neki višji ravni od ostale družbe - da je posameznik znal tudi pisno komunicirati ne samo ustno, ter z danšnjim pojmovanjem te besede. Danes ta beseda pomeni, da nekdo zna brati in pisati ter se z lahkoto in določenim predznanjem sooča z vsakodnevnimi problemi. Razmišlja tudi o pomenu digitalne pismenosti in kako to vpliva na naša življenja.

INFORMACIJSKA DRUŽBA: V tem poglavju je govora o digitalizaciji knjig ter kakšne prednosti in slabosti to prinaša. Izpostavi tudi nekaj očitanj in predsodkov tako za tiskane knjige kot digitalizacijo (npr. elektronske naprave težko razgradljive - tiskanje papirja neekološko). Izpostavi tudi problematiko založnikov, ki z izdajanjem in tiskanjem knjig želijo zaslužiti.

WIKIJI: Wikimedia skrbi za najrazličnejše verzije wikija, kot je Wikipedija. To je spletna stran, na katero lahko vsakdo objavi nek svoj prispevek, ki pa ga potem lahko tudi drugi uporabniki urejajo. S tem spodbuja izboljšanje na podlagi različnih predlogov. Wikiji so spletna računalniška tehnologija druge generacije. Namen teh pa je, da lahko do teh podatkov dostopa uporabnik. Poglavje se nadaljuje z analizo uvrščanja slovenskega jezika glede na število napisanih člankov v našem jeziku in jih primerja s prevodi biblije v takratnem času. Na kratko nam predstavi tudi, kakšni so Wikipedijini sestavni deli in čemu so namenjeni (članek, pogovor, uredi, zgodovina). Nazadnje navede še po čem se razlikuje od drugih publikaciji (lahko prispeva vsakdo, uveljavlja sodelovanje,...) ter kakšne pozitivne vplive ima njen obstoj (vpetost v svet, kritično razmišljanje,...).

Mara Tavčar

[uredi]

Marija Tavčarjeva Na dan Mrtvih