Stran:Slomsek Blaze ino Nezica v nedeljski soli.djvu/94

Iz Wikivira, proste knjižnice besedil v javni lasti
Stran je bila lektorirana

Sa sdravo jed ino pjazho.

1. Sa sdrav shivesh imajo goſpodinje ſkerbeti. Perva jed je ljubi kruh, sa kteriga proſiti naſ Jesuſ uzhí; pa mora biti dobro omeſen ino prav pezhen. Vrozhiga kruha jeſti ni sdravo — pa tudi pleſnoviga ne. — Moka saduhnela, is sernja, ki saduhní, ne da sdraviga kruha. Boljſhi je sernje v' plevah s-hraniti, ako ga ſkerbno ne preſuſharh.
2. Bolj sdravo je ſozhivje ko meſenina. Meſo, ki dehne, je ſhkodlivo, ribe opolsne ſo ſtrupne. Pa tudi mozhnata jéd ne ſme na maſhi plavati; kar je premaſniga, rado saſtojí.
3. Shivesh ſoliti inovezhkrat premeniti ſte sa sdravje dve potrebne rezhi. Prenaglo jeſti ino s' ſitim trebuham letati, ni pridno.
4. Sa pitje je ſtudenzhniza nar bolj sdrava, ako ni mlaka, kakor po enih krajih, p: na Horvaſhkim. Vendar na nektére jedi, kakor na kumare, ſlive i. t. d. prehitro vode ne pij, de ſe shelodez ne prehladi; lehko bi treſhliko, kobilo alj merslizo dobil.
5. Po leti je sa delavze nar gorſhi pija med ſtudenzhnizo nekoljko jeſiha djati; to hladi. Sdravo je tudi kiſlo alj vſedeno mleko, pa srel ſad.
6. Vino sa delavne ljudi po méri je sdravo; ono mozh daja. Vino premozhno ino prevezh pito mozh jemle. ˛Sladkano vino, kakor ga neki oſhtérji popravljajo, je nevarn ſtrup.
7. Kjér vina ni, ov alj pir kuhajo. Taka pija je sdrava, ako je dobro napravlena.
8. Kdor delavzam shganje daja, jim miſhenzo daja. Shganopivzi naglo onemorejo, per prizhi na deli pogoſto vmerjejo, alj pa po malim v' semlo slesejo in ne doshivijo polovize ſvojih dni. ˛Sveti Duh naſ lepo uzhí: „Kdor po pameti ino po méri vshiva, bo mirno ino sadovoljno ſpal, je vſelej pergôden in dobre volje.“ — Kdor je poſhten ino