Pojdi na vsebino

Kako je nastala gora Rogatec...

Iz Wikivira, proste knjižnice besedil v javni lasti
Prodana dečla Kako je nastala gora Rogatec...
Lojze Zupanc
Velikanček
Spisano: Marta Čebulj
Viri: Zupanc, Lojze (1959). Palček v čedri. Ljubljana: Mladinska knjiga. (COBISS). 
Dovoljenje: To delo je objavljeno s pisnim dovoljenjem avtorja, pod pogoji licence CreativeCommons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 3.0.
Izvozi v formatu: epub       mobi       pdf       rtf       txt


V tistih davnih dneh, ko so še živele vile, žalik žene, škratje, palčki in povodni možje, se je po Savinjski dolini klatil velikan, ki je bil takšen hrust, da je lahko z enim samim korakom prestopil visoko Menino planino. A četudi je bil takšen silak, se je hudobnih ljudi bal, zato ga Savinjčani niso nikoli videli. Samo enkrat ga je srečal mlad drvar, ki je v gozdovih Menine planine sekal smreke. Ta pa se ga je tako prestrašil, da je od strahu osivel, ko pa je prišel v dolino, je ljudem zatrjeval, da ima velikan na glavi roge. Tako je velikan dobil ime — Rogatec.
Velikan Rogatec je neko noč zaslišal lepo petje. Pele so vile z Menine, ki so na jasi vrh planine plesale vilinsko kolo. In ker je bil velikan samičen, si je najlepšo vilo zaželel za ženo.
Zapustil je svoje skrivališče, se vzravnal, iztegnil dolgo roko in šapnil po najlepši vili.
Prestrašene vile so zakričale, naj jim vrne sestrico, on pa nič; obrnil se je, da bi z vilo v naročju zbežal proti solčavskim hribom.
  Komaj pa se je trikrat prestopil, so ga vile preklele, se je v hipu zrušil na zemljo in okamenel... Tako je v Savinjski dolini med Gornjim gradom in Lučami nastala gora, ki so ji Savinjčani vzdeli ime — Rogatec