bere, de je bil nar krotkejſhi mosh med vſimi ljudmi, kar jih je na semlji prebivalo[1]; ravno to ſo tudi vſi, ki ſo ſvetiga Franziſhka Salesja posnali, od njega ſprizhuvali. — S. Vinzenz, ki ga je dobro posnal, ſprizhuje, de ni nikoli tako ljubesniviga in krotkiga zhloveka vidil, kakor je bil ſ. Franziſhk; in pravi, de kadar ga je v’ pervizh vidil, je kmalo ſposnal v’ njegovim oblizhji, sadershanji in govorjenji popolnama podobo Jesuſove krotkoſti in ljubesnivoſti, in ga je prezej peilerzhno ljubil.
Ali ravno letá ſvéti Vinzenz, ki tako hvali in zhiſla krotkoſt ſvetiga Franziſhka, je bil tudi ſam neisrezheno krotak in ljubesniv; in ne od nature, ampak s’ boshjo pomozhjo in s’ vednim persadevanjem ſi je bil to zhednoſt perdobil. Od nature je bil k’ nagli jesi nagnjen , in ſe je vzhaſi v’ mladoſti, in tudi ko je bil she odraſhen, s’ naglo jeso pregreſhil. Ali kadar je vidil, de ga je Bog poklizal, nov orden sazheti in v’ druſhnji ſvojih duhovnov shiveti, je sazhel perſerzhno Boga proſiti, de naj mu gnado da ſe poboljſhati; in ſi je po tem smiram tako reſnizhno persadeval, lepo zhednoſt krotkoſti sadobiti, de je sareſ tako krotak, prijasin in poterpeshljiv poſtal, de je bilo viditi, kakor de bi bil drug zhlovek.
»Krotkoſt je zhednoſt, v’ kteri je prava imenitnoſt ſerzá. Ravno sato poſvetni ljudje vezhidel nimajo te zhednoſti, sato ki je imenitnoſt ſerza v’ njih le majhna in nepopolnama; in deſiravno niſo prezej perpravljeni s’ ojſtrimi
- ↑ IV. Bukve Mojs. 12, 3.