Pojdi na vsebino

Predloga:Izbrano besedilo/marec 2007

Iz Wikivira, proste knjižnice besedil v javni lasti

Martin Krpan z Vrha je prva slovenska umetna pripovedka, ki jo je napisal Fran Levstik leta 1858. Pripovedka je nastala na podlagi lokalne folklore in običajev na Pivškem, kjer je pisatelj tudi stanoval, ko je pisal to pripovedko. Sama zgodba temelji na liku Martina Krpana, izjemno močnega tihotapca, ki tihotapi angleško sol, na koncu zgodbe pa celo reši Dunaj in s tem celotno Avstrijo pred Brdavsom.

Cesar ga vpraša: "Krpan z Vrha! Ali me še poznaš?"
"Kaj bi vas ne," odgovori on; "saj ni več ko dve leti, kar sva se videla. No vi ste še zmerom lepo zdravi, kakor se na vašem licu vidi."
Cesar pravi: "Kaj pomaga ljubo zdravje, ko pa drugo vse narobe gre! Saj si že slišal od velikana? Kaj deš ti, kaj bo iz tega, če se kako kaj ne preonegavi? Sina mi je ubil, lej!"
Krpan odgovori: "Koga bo drugega? Glavo mu bomo vzeli, pa je!"
Cesar žalosten zavrne: "Menim da, ko bi jo le mogli! Oh, ali ni ga, mislim, pod soncem junaka, da bi vzel Brdavsu glavo!"
"Zakaj ne? Slišal sem," pravi Krpan, "da vsi ljudje vse vedo; na vsem svetu se pa vse dobi; pa bi se ne dobil tudi junak od Brdavsa? Kakor sem uboren človek, ali tako peklensko ga bom premikastil, da se mu nikdar več ne bodo vrnile hudobne želje, po Dunaju razsajati; če Bog dá, da je res!"