Aljažev dom v Vratih

Iz Wikivira, proste knjižnice besedil v javni lasti
Aljažev dom v Vratih
Izdano: Planinski vestnik julij 1904, leto 10, štev. 7, str. 117-119;
Viri: dLib 7
Dovoljenje: Besedilo še ni v javni lasti, a je dostopno na portalu Digitalne knjižnice Slovenije (dLib.si)
Stopnja obdelave: To besedilo je v celoti pregledano, vendar se v njem še najdejo posamezne napake.
Izvozi v formatu: epub       mobi       pdf       rtf       txt


Dne 7. avgusta 1.1. se bo vršila slovesna otvoritev Aljaževega doma v Vratih po sporedu, ki je naznanjen na prvi strani. Naj torej nekoliko opišemo stavbo samo in njeno zgodovino.

Ob koncu veličastne alpske doline Vrat, tam kjer se dviga mogočni Triglav od tal do vrha liki navpična stena, stoji že od leta 1896. Aljaževa koča, ki jo je postavilo »Slov. plan. društvo«. Koča obstoji le iz enega prostora, v katerem je 6 ležišč, ognjišče in miza s potrebnimi klopmi. V podstrešju so ležišča za vodnike. Koča ni bila oskrbovana; opremljena je bila le s potrebno kuhinjsko posodo, da si je mogel turist kaj malega skuhati.

Veličastnost doline same in poti, ki izvirajo iz nje na Triglav in njega sosede ter zlasti v romantično Trento, so privabljali vsako leto vedno več turistov v kočo, in tako je nastala izven društva misel, da bi se postavila v Vratih velika, oskrbovana koča. Misel je vzrasla celo do namere, da bi zgradili velik planinski hotel, ki naj bi ne služil le v turistiške namene, marveč bi bil tudi letovišče in središče planinskega zdravilišča.

Tem idealom je pa nasprotoval hladni realizem v obliki pičlo odmerjenih denarnih sredstev. Društvo samo ne bi bilo moglo prevzeti tolikih stroškov za velik hotel, zasebnim potom pa gmotne podpore tudi ni bilo dobiti.

Misel o hotelu se je vsled tega vedno bolj krčila in odbor je zato sklenil, zgraditi z najmanjšimi stroški nekoliko večjo kočo, ki naj bi zadostovala, ker bi bila oskrbovana, turistom in tudi letoviščarjem v manjšem številu.

Z ozirom na nje večjo obsežnost se je nazvala nova stavba »dom« in z ozirom na velezaslužnega društvenega častnega člana, po katerem ima že ime tudi prva koča, se imenuje ta dom »Aljažev dom«.

Stara Aljaževa koča tvori v tlorisu kvadrat, ki mu je stranica dolga 5-50 m, novi Aljažev dom je pa 1380 m dolg in 910 m širok. Zgrajen je iz macesnovega in smrekovega lesa na 75 cm visoki zidani podstavi ter pokrit s cementnimi strešniki. Stavba je pritlična z uporabo podstrešnih prostorov. Glavni vhod je obrnjen proti južnovzhodni strani. Črez nekoliko na prostem stoječih stopnic stopiš v sobo, ki je nekaka predsoba v razdelitvi prostorov. Na levo od te predsobe se nahaja prostorna jedilnica z divnim razgledom na Luknjo, Triglav in Cmir. Iz jedilnice je vhod v spalnico za dame s šestimi posteljami. Na desni strani od predsobe drže vrata v spalnico za gospode, v kateri je prostora za deset ležišč. Iz predsobe je dohod v vežo in v stopnišče, ki ležita na severni strani hiše. Iz veže prideš v kuhinjo, poleg katere se nahaja prostorna shramba, pod kuhinjo in shrambo pa je velika klet, v katero vodijo stopnice iz veže. Po lesenih stopnicah prideš v podstrešno nadstropje, najprvo v prostorno predsobje, iz katerega drže četvera vrata, vsaka v svojo sobo. Od teh štirih sob imata dve razgled proti zapadu, torej proti Luknji in Triglavu, iz drugih dveh pa je mičen pogled po vsej dolini nazaj, ki jo na videz zaključuje zelena Rožica. V teh štirih sobah bodo po 2 do 3 postelje zlasti za letoviščarje. (Opomba): Med tem odstavkom je objavljena slika Jakoba Aljaža pod katero piše: Jakob Aljaž častni član Slov. plan. društva

Stara koča, ki stoji nekoliko vstran, se bo uporabljala najbolj za vodnike.

»Slovensko planinsko društvo« hoče z novo stavbo ustreči turistom, da bodo imeli dobro prenočišče na izhodišču na velike partije v Julske Alpe, pa tudi letoviščarjem, ki si žele počitka in miru med veličastnimi gorami. Društvo pa pri svojih napravah ne sme in ne more prekoračiti svojih gmotnih razmer. Vsled tega se ni gledalo pri zgradbi Aljaževega doma na zunanji lišp, marveč se je raje denar uporabil za solidnost in praktičnost stavbe in za vodovod, ki je napeljan izpod Triglava.

Opisali smo Aljažev dom le nekoliko; bolje je pač, da si ga vsak ogleda sam, zato upamo, da pride v nedeljo, dne 7. avgusta t. 1. kar največje število planincev v Vrata, da se na novo poklonimo kralju naših planin — mogočnemu Triglavu.