Wikivir:Pod lipo/Arhiv
Arhiv pogovorov pod lipo |
2006–2010 · 2011–2023 |
2006
[uredi]Stari logotip v Poletu
[uredi]Kot zanimivost: v današnjem Poletu, rubrika bližnje srečanje tretje vrste, so za ponazoritev članka o spremembah temperature na Zemlji uporabili stari logotip wikivira: [1]. --Eleassar 14:05, 8 junij 2006 (UTC)
Kaj se sme dati sem?
[uredi]Nikjer ne najdem definicije, kaj se sploh sme objaviti tukaj. Kolikor vem, v Sloveniji velja, da 70 let po avtorjevi smrti "ugasnejo" materialne pravice, samo strežnik najbrž ni lociran v Sloveniji in zato velja kakšen drug zakon? Po drugi strani se sme z interneta downloadati roman Mihe Mazzinija (ki je trenutno še živ) v PDF in še nekaterih formatih za bralnike. Se take stvari tudi sme a priori objaviti? In kako je z licenco. GFDL z Wikipedije najbrž ne pride v poštev in načelno bi se smelo popravljati samo tipkarske/OCR napake, kakšni "svobodni" popravki npr. Prešerna pa AFAIK veljajo za kršitev njegovih avtorskih pravic.
- Kolikor jaz vem se sme sem »dajati« samo besedila, ki so bodisi v javni lasti (70 let po avtorjevi smrti - včasih so problemi z materialnimi pravicami (založbe), druga možnost pa je, da avtor besedilo sam da v javno last) ali pa zanje veljajo dovoljenja GFDL (gnu.org), pa tudi GPL (ta je bolj za programsko opremo), CreativeCommons 2.5 (tudi 2.0, vendar ne 1.0) (ta licenca je razširjena med likovnimi umetninami). Pomagaš si lahko tudi z Zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah. lp, --Mihael Simonič 19:10, 6 december 2006 (UTC)
Kategorije
[uredi]Opozarjam, da je treba dela iz iste pesniške zbirke ali kakega drugega dela v poglavjih kategorizirati.--Wailer 18:56, 8 december 2006 (UTC)
- OK, bom. Sem mislil, da sem se kategorijam s pobegom na wikivir izognil. Očitno ni tako. ;) Aja, saj res. A lahko nekdo prosim uredi Predloga:naslov, da se bo dalo v polji "naslednji" in "prejšnji" vnesti tudi članke, katerih imena ne ustrezajo popolnoma imenom besedil (primer [[Balada (Kosovel)|Balada]], ki v sosednjih člankih izgleda malo bedno)? Hvala vnaprej. --Burek 20:14, 8 december 2006 (UTC)
Če še ni pesniške zbirke ali česa podobnega, v kar bi lahko postavili neko pesem ustvari kategorijo avtorja (npr. ktgr:France Prešeren) ali pa ustvari kako posebno kategorijo za nekategorizirane strani, saj lahko čez čas nastane velika zmeda z različnimi naslovi. --Wailer 20:58, 13 december 2006 (UTC)
Avtorske pravice
[uredi]Ta dolgčas, ta žalost - ali so Klopčičevi prevodi v javni lasti? --Wailer 20:58, 13 december 2006 (UTC)
- Prevodi ravno tako veljajo za avtorsko delo kot original. Če torej kdo ni eksplicitno umaknil materialnih pravic, potem lahko prepišeš šele 70 ali koliko že let po prevajalčevi smrti. Omenjena pesem bo torej morala še počakati kakšnega pol stoletja. :-( --Heretik 14:01, 24 december 2006 (UTC)
Glavna stran in izbrano besedilo
[uredi]Torej, preuredil sem glavno stran v skladu z glavno stranjo na wikipediji. Če kaj manjka ali pa bi lahko naredili boljše sporočite. Predvsem bi rad odstranil naslov z glavne strani, saj ni estetsko, vendar v nobeni kodi nič ne najdem. Pa še glede izbranega besedila - za ta mesec sem ga izbral kar sam, nadalje pa bomo imeli glasovanje, podobno kot na Wikipediji.--Wailer 21:04, 16 december 2006 (UTC)
Aja, pa še logotip bi treba posloveniti, vendar se sam ne spoznam najbolje na MediaWiki.--Wailer 21:05, 16 december 2006 (UTC)
- Super, Wailer, bravo. Glede na to, da je to nov projekt (v slovenščini), se lahko učimo na napakah iz Wikipedije in jih odstranimo še preden nastanejo. Naprimer množice kategorij in podobno ... Tudi smernice za izbiro vira kot izbranega lahko vnaprej določimo, pa uredimo portal občestva, da se bo res spreminjal. Možnosti imamo ogromno! :) --Burek 23:00, 16 december 2006 (UTC)
- Predlog logotipa je Slika:Wikisource-logo-sl.png. Kako se vama zdi? --Dbc334 11:05, 17 december 2006 (UTC)
- Meni se zdi vredu :) --Burek 12:31, 17 december 2006 (UTC)
Logotip je v redu, samo povej, kje naj ga spremenim. Glede množice kategorij - sam ne nameravam del razčlenjevat po letnicah, vseh objavljenih zbirkah ipd., vendar je potrebna vsaj ena kategorija, da dela z lahkoto najdemo. Za druge podatke o delih in pisateljih imamo že Wikipedijo. -Ta nepodpisani komentar je dodal/-a Wailer (pogovor • prispevki).
- Naložiš jo pod Slika:Wiki.png, so zaščitiš in jim to sporočiš na Meti. --Dbc334 18:43, 17 december 2006 (UTC)
- Glede naslova glavne strani. Kodo iz Uporabnik:Mihael Simonič/peskovnik dodaj v MediaWiki:Common.js. Smiselno bi bilo posodobiti cel MediaWiki:Common.js po Wikipediji. To lahko storim, ko bom imel pravice ... lp, --Miha (prispevki - pogovor) 20:29, 1 januar 2007 (UTC)
Veleposlaništvo
[uredi]Ali Wikivir sploh potrebuje veleposlaništvo, glede na to, da ni medjezikovnih povezav pa tudi slogovnega obdelovanja s slikami ipd. ni toliko?--Wailer 16:06, 21 december 2006 (UTC)
P.S.:Še vprašanje glede Lipe - ali bi na vrh strani uvrstili sodelovanje tedna/meseca ali bomo raje uredili portal občestva in ga sproti spreminjali (pmm težje, saj nas je premalo pa še redko pogledamo tam, vsaj tak občutek imam)?--Wailer 16:06, 21 december 2006 (UTC)
- Če ambasade ne potremujem, jo lahko odstranimo s glavne strani? MMG tudi na en: ga ni. lp, --Mihael Simonič 12:44, 22 december 2006 (UTC)
Kategorizacija
[uredi]Wikivir:Kategorizacija - priredil sem smernico za Wikivir in vas prosim, da jo pregledate, če se z vsem strinjate in mi date nasvet glede podkategorij (sam bi jih kategoriziral enako kot besedila in članke o avtorjih).--Wailer 14:35, 24 december 2006 (UTC)
Predlogi za vire in zunanje povezave
[uredi]Primer uporabe: Kons. 5, Wikivir:Peskovnik - ali se strinjate z uporabo in slogom? Prosil bi, da pogosteje pregledate to stran in še smernice za izbrano besedilo ter kategorizacijo, sicer lahko pozneje nastane veliko napak in predvsem nesporazumov!--Wailer 18:39, 25 december 2006 (UTC)
- Dokler še nimamo veliko besedil se mi taka uporaba zdi smiselna, da poglavji ZP in Viri ne izgledata kot del vsebine (kazala pravih poglavij). Ne vem če tu lahko uporabim robota za zamenjavo (ni birokratov, da bi mi dali status), drugače pa bo potrebno vse to storiti ročno. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 12:18, 28 december 2006 (UTC)
Mislim, da je ne bi bilo treba dodajati npr. vsem pesmim iz Poezij, ampak samo dodati v Poezije, če si to mislil. Pa za izbrano besedilo bo treba urediti glasovanje, tako da ni še treba menjati.--Wailer 15:25, 28 december 2006 (UTC)
- Iz neznanega razloga v predlogo povezave ne morem dodati povezave na COBISS.--Wailer 15:36, 28 december 2006 (UTC)
- Glasovanje sem uredil na Wikivir:Predlogi za izbrano besedilo, ne razumem pa kaj misliš s povezavo na COBISS. --Miha (prispevki - pogovor) 10:54, 30 december 2006 (UTC)
- Aha. Problem je z w:PaserFunctions (#if) in predlogami na splošno. V povezavi na COBISS je znak enačaj (=), ki povezuje ID in ID številko. Predloga vzame da je vse pred enačajem argument, vse za njem pa vrednost. bom malo preuredil w:Predloga:COBISS in jo dodal v Predloga:povezave. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 11:05, 30 december 2006 (UTC)
A bi se lahko dokočno zmenili, ali bomo predloge uporabljali ali ne, Miha? Zakaj vire dodajaš pod opombe?--Wailer 18:02, 19 januar 2007 (UTC)
Večina virov pod opombami je nastala še pred nastankom tvoje predloge. pri Martinu Krpanu pa sem dal vir ponovno med opombe iz sledečih razlogov:
- Predlogi imata preveč različno širino (ni stalna), zato kvarita poravnavo pri daljših besedilih, pri pesmih ne
- Pod opombami so blile zapisane zasluge, zakaj potem v takih primerih tudi vira ne bi navedli pod opombami?
lp, --Miha (prispevki - pogovor) 19:37, 21 januar 2007 (UTC)
- Malo sem se poigral s predlogo naslov in nastalo je to: Wikivir:Peskovnik. Pokomentiraj. Pmm bi bila ugodna rešitev, le še slogovno bo treba urediti, pa zdaj nimam časa.--Wailer 20:36, 23 januar 2007 (UTC)
Navigacija
[uredi]Je PMSM slabo organizirana. Prilagoditi in posodobiti jo bo potrebno po w:MediaWiki:Sidebar. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 19:13, 30 december 2006 (UTC)
Je na ogled. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 14:20, 31 december 2006 (UTC)
Novo leto
[uredi]Srečno, zdravo, uspešno novo leto. Wikiviru pa vsaj tolikšno dejavnost uporabnikov kot zadnji mesec (december 2006). lp, --Miha (prispevki - pogovor) 14:30, 31 december 2006 (UTC)
- Srečno in aktivno novo leto! --Burek 19:23, 1 januar 2007 (UTC)
2007
[uredi]Vmesnik
[uredi]Večino stvari sem že prenesel in prilagodil z Wikipedije. Prošnje/predlogi? lp, --Miha (prispevki - pogovor) 17:59, 6 januar 2007 (UTC)
Izvorne kode prostih programov
[uredi]Včeraj sem ob pogledu na članek v Wikipediji (w:Hilbertova krivulja), pomislil, da koda računalniških programov ne spada v enciklopedijo. Bi jo morda lahko vključili sem? Vem, da obstajajo ne Wikimedijski projekti , ki so namenjeni prav temu. Pri temu bo odločalo le naše mnenje, saj na en: očitno še nobenemu to ni prišlo na pamet. Vprašanje pa je tudi to ali lahko enostavno naredimo prekršek' stavka "Wikisource is an online library of free content publications", brez da bi projekt preimenovali? Drugo vprašanje (ki ga ne bom postavil tudi na WP) pa je ali imamo lahko tudi v imenskem prostoru besedil (ns:0) shematske strani. Npr. realistična knjižnica/besedila, romantična, klasicistična... lp, --Miha (prispevki - pogovor) 19:00, 8 januar 2007 (UTC)
- Zadnji predlog se mi zdi koristen, podobno kot seznami na wikipediji, čeprav imamo pa tudi kategorije (po mojem pravilu na Wikivir:Kategorizacija, na katera se ni nihče pritožil, da ne bo nesporazumov), v katerih kategoriziramo avtorje po obdobjih in ne vsakega dela.
Tega s kodo pa ne razumem popolnoma - kako bi tisti stavek prekršil, če bi kode dal na wikiprojekt? Recimo, da se mi zdi do neke mere smiselno, ampak daj raje malo bolj utemelji. Sploh pa, če so kode univerzalne, jih bi bilo bolj logično podati na bolj obiskanem Wikiviru (npr. angleškem) ali pa še boljše - ustvariti nov Wikiprojekt namenjen izključno temu. Čeprav s tem spet kršimo osnovno obliko vseh Wikiprojektov (razdeljenost glede na jezik). --Wailer 19:16, 8 januar 2007 (UTC)
- Wailer za tisto pravilo dokler mi ga nisi prilepil na upor. stran nisem vedel. Imam pripombo. Mislim, da je smiselno da se vse bajke in povesti o Gorjancih, doda v svojo kategorijo in kategorijo avtorja. Andrej glede izvornih kod prostih programov pravi, da spadajo na Wikiknjige. Glede drugih stvari pa se popolnoma strinjam. MMG, če je kdo opazil še kaj neprevedenega v vmesniku mi naj to prosim sporoči, da ustrezno MediaWiki stran prekopiram iz WP. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:20, 9 januar 2007 (UTC)
Pesmi objavljene v več zbirkah (Pesmi (Kosovel) in Integrali '26)
[uredi]Vprašanje: Katera zbirka naj bo primarna (torej, po kateri naj bo kategorizirano itd.)? Logično bi bilo, da tista, v kateri je bila pesem prvič objavljena. Ker pa so npr. v zbirki Integrali '26 tudi pesmi, ki prej niso bile objavljene, sem tudi že prej objavljene kategoriziral in uvrstil v to zbirko. Moj predlog je, da bi jih kategorizirali v vse zbirke v katerih so objavljene (ne pa tudi v razna izbrana dela, v katerih so ponavadi že prej objavljena dela). Ampak kako rešiti s prejšnjo/naslednjo pesmijo? S prilagojeno predlogo naslov bi bilo pmm preveč kompliciranja.--Wailer 19:16, 8 januar 2007 (UTC)
- Zanimiv problem. Tudi do tega na en: sploh še niso prišli :-). Mislim, da jih lahko (ena izmed takih pesmi je tudi Ostri ritmi) kategoriziramo v obe kategoriji in ali uporabimo dve predlogi za naslov, ali dodamo točno to med opombe, ali pa v peskovniku poskusimo primerno urediti predlogo naslov. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:24, 9 januar 2007 (UTC)
Digitalizacija starih knjig
[uredi]Tale Wikivir je pa res prava stvar. Iščeš neko pesem in že se je lahko naučiš :) ;) Prav pred kratkim sem naletel na podobno idejo digitalizacije na Distributed Proofreaders Europe DP Europe, kjer prostovoljci skenirajo in pregledujejo stare knjige, da jih potem lahko objavijo v spletu. In DP Europe podpira UTF-8 (Unicode) in delajo v vse živo pisavah. Morda bi tudi to lahko bil vir slovenskih tekstov za Wikivir? Kaj pa če bi speljali kakšen zanimiv projekt s kakšno starejšo knjigo? Uporabniški vmesnik je tam, naredili bi malo reklame nekje v slo wikiviru, da bi bilo več slovenskih pregledovalcev in bi bilo dokaj hitro narejeno. Potrebujemo knjigo, jo skeniramo in potem gre skozi oči in tipke... Dajte predloge.
lp Peter
- Zanimiv predlog, ampak ne razumem ga popolnoma - ali misliš, da bi knjigo skupaj prepisali in objavili na tej strani in na Wikiviru? Sam sem pripravljen sodelovati, ampak trenutno je še premalo sodelujočih na celotnem Wikiviru (odvisno od dolžine knjige, poleg tega se pa že s tukajšnjimi skupnimi projekti zelo počasi premikamo). --Wailer 14:09, 16 januar 2007 (UTC)
- No, odvisno od knjige. Ampak običajno se najprej naredi sken, potem sledi OCR in potem se vse skupaj kot projekt objavi na DP Europe, kjer pregledovalci iščejo napake skeniranja (gledaš tekst in hkrati sliko, sploh ni težko). In najbolj pomaga, če jih sodeluje več, ker biti sam pred 487 stranmi je pa res zastrašujoče. No, sicer so pa pregledovalci od vsepovsod in verjetno bi kakšen zagrabil tudi kakšno slovensko stran, če ne drugega, iz firbca. Aja, vsaka knjiga gre dvakrat skozi pregled, potem jo pa nekdo pač uredi za objavo (če so slike, urejanje itd...). DP Europe je samo orodje za pregledovanje, knjigo potem lahko objaviš, kjer pač želiš. Največkrat jih od tam pošljejo na Gutenberg. Peter
Aha, razumem, sem mislil, da so pregledovalci omejeni na materni jezik. Če ma kdo kako staro knjigo, naj se kar javi, ampak naj pazi, da ni že objavljena v pdf ali drugače prepisana: tu ali tu.--Wailer 15:28, 16 januar 2007 (UTC)
- Že nekaj časa iščem ustrezen program za pretvarjanje iz pdf v navadno besedilo. Posebej starih knjig nimam, lahko pa dodam nekaj Ezopovih pasni. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 20:07, 16 januar 2007 (UTC)
- Peter, dobrodošel na Slovenskem Wikiviru, svetujem ti, da se registriaš, podpišeš pa se tako ~~~~, kar v mojem primeru izgelda takole: --Miha (prispevki - pogovor) 20:11, 16 januar 2007 (UTC)
Miha, uporabi PDF2Word, sicer je plačljiv, vendar obstaja preizkusna različica. Žal pa ne podpira šumnikov in popači oblikovanje. Sporoči, če najdeš kaj zastonjskega.--Wailer 18:12, 17 januar 2007 (UTC)
- Hvala. Tako mimogrede: http://www.dlib.si - mogoče najdemo kaj uporabnega. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 20:48, 17 januar 2007 (UTC)
Hello. Please check (and if need be add or correct) the translation of "Wikisource — The Free Library" in your language, in the table at this page. Note: The table is linked to from the circular logo at Wikisource's Multilingual Portal.
Thank you! User:Dovi 17:47, 22 January 2007 (UTC)
Vir
[uredi]Na strani marxist.org sem našel tudi slovenski oddelek, ki med drugim hrani tudi Izvor družine, privatne lastnine in države Friedrich Engelsa. Dela so prosta/GNU Free Documentation License. Imajo tudi Kardelja! --Darko Pes 18:46, 22 februar 2007 (UTC)
- Kardelj zagotovo ni v javni lasti, glede na letnico rojstva, za javno last mi pa prosim pokaži, kje točno je to označeno. Mislim, da bi lahko ustvarili tudi kak uradni seznam takih strani.--Wailer 20:10, 23 februar 2007 (UTC)
Tukaj je množica knjig v pdf obliki 1 in 2.--195.210.193.228 06:44, 8 marec 2007 (UTC)
Administratorstvo
[uredi]Moje trimesečno administratorstvo je poteklo, zato bo zdaj tu glasovanje za birokrata, ki naj se ga udeležijo vsi dejavni.--Wailer 20:10, 23 februar 2007 (UTC)
Preglejte seznam in dodajte še kako stran.--Wailer 20:16, 24 februar 2007 (UTC)
Gutenberg - Distributed proofreaders (DP)
[uredi]Če koga zanima, je na DP pravkar prišla v obdelavo prva knjiga v slovenščini in sicer Bahovi huzarji in Iliri : spomini iz moje profesorske službe na Hrvaškem (1853-1867) Janeza Trdine. Že nekaj dni pa je v oblelavi knjiga Theoretisch-practische grammatik der slowenischen sprache in Steiermark, Kärnten, Krain und dem Illyrischen küstenlande {fraktur} Janeza Murka v nemščini in slovenščini. Digitalizirana knjiga pride v javno dobro in se lahko objavi brez omejitev, tudi na Vikiviru. Slovenskih preglednikov pa je še bolj malo, zato vabljeni. Peter
Antivandalistični ukrepi
[uredi]Ali tudi tu sprejmemo antivandalistične ukrepe (blokada ustvarjanja besedil anonimnežem, antivandalbot, uzurpacija imena) sočasno z sprejemom na Wikipediji, navkljub temu, da na srečo še nismo opazili vandaliziranja? Kot glasovanje se upošteva w:Wikipedija:Glasovanja/Voting for preventing anonymous users to create new articles. Časa za odločitev imamo malo - do konca glasovanja na WP. (Support) lp, --Miha (prispevki - pogovor) 14:05, 25 marec 2007 (UTC)
- Se strinjam s sprejemom. (Support) Wailer 15:06, 25 marec 2007 (UTC)
- Se strinjam, Miha, boš ti uporabil kar svojega bota? (Support) --Burek 13:22, 26 marec 2007 (UTC)
- Fino bom dodal k glasovanju. Bot še ne deluje do te mere, da bi lahko operiral manjka še en skript pa bo, program se mi je namreč zadnjič razsul, ko sem probaval ustavriti tabele iz navadnega besedila v člankih, zato tudi na WP ne deluje popolno. Testiram pa orodje (na enwp, ki se naloži na WP ali WV in ga lahko uporabljate vsi, ki ga imate v svojem monobooku. Kmalu bo na voljo tudi na sl:. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 18:52, 27 marec 2007 (UTC)
Oznaka <poem>
[uredi]Odkril sem!, pri pesmih je bil vedno problem z prelomom vrstic. Večini je koda z <br>-ji nerazumljiva. Obstaja nadomestitev le njih. Navadno besedilo iz OO ali Worda enostavno kopiraš in obdaš z <poem> na začetku in </poem> vrstic. Edino delo zdaj je še predloga naslov. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 18:48, 27 marec 2007 (UTC)
Glej tudi: http://meta.wikimedia.org/wiki/Poem_Extension lp, --Miha (prispevki - pogovor) 18:48, 27 marec 2007 (UTC)
- Ja, ali pa na začetek vsake vrstice napišeš dvopičje (:), kot ga na začetku odgovora. Ta sistem je posebno priporočljiv pri likovnih pesmih ter "poglavjih" v pesmih. --Burek 21:52, 31 marec 2007 (UTC)
Če se ti da (in če je mogoče), lahko z botom kako zamenjaš na dosedanjih urejanjih, drugače pa je treba še napisati kako smernico, da se bodo vsi držali tega.--Wailer 12:36, 2 april 2007 (UTC)
- Priporočljivo bi se bilo lotiti tudi tega: Posebno:Allmessages. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 10:44, 15 april 2007 (UTC)
Izbrano besedilo
[uredi]Glede na to, da nas je zelo malo dejavnih, bi spremenil kriterije, in sicer se ne bi več imenovalo izbrano besedilo, pač pa naključno oz. nekaj v tem smislu in ne bi bilo potrebno dodati opomb.--Wailer 12:42, 21 maj 2007 (UTC)
- Poletje se bliža, ne bodimo leni! Bomo naredili zalogo. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:51, 23 maj 2007 (UTC)
Dolga besedila
[uredi]Na nemškem Wikiviru sem videl, da dolgih besedil ne delijo na poglavja. tako je urejanje tudi veliko bolj enostavno. Predlagam podobno ravnanje pri slovenskih besedilih. --Mhladnik 08:33, 15 junij 2007 (UTC)
- To vsem odsvetujem. Urejanje je sicer zamudno, ampak pri nekaterih delih se lahko naberejo predolge strani, ki se zelo dolgo odpirajo in so nepregledne. Morda pa bi tvoj predlog vseeno upoštevali, ampak bi uvedli omejitev maksimalne dolžine strani. Ampak tako bi bilo pa spet neenotno urejanje in za začetnike komplicirano. Zaenkrat urejaj po poglavjih, bom še pogledal, kako zgleda to na drugih Wikivirih.--Wailer 23:02, 15 junij 2007 (UTC))
Urejanje je res lažje, tak sistem pa ima nekaj prednosti. lažje iskanje in popravljanje, lažje rešitve, če je besedilo del več knjig, pa še več člankov imamo :=). lp, --Miha (prispevki - pogovor) 13:50, 16 junij 2007 (UTC)
- Za segmentacijo daljših besedil se da poskrbeti tako kot v Wikipediji: z možnostjo ločenega urejanja posameznega poglavja. Ker je prva prednost digitalnih besedil v tem, da lahko iščemo po njih, početi to ločeno za vsako od 20. poglavij romana pa je skrajno nerodno, je logična težnja k digitalni reprodukciji besedila v enem kosu. Pri zelo doglih besedilih (npr. pri romanih v več knjigah) je členitev na več delov seveda nujna. Rešitev bi bila možnost paketnega iskanja po več dokumentih. --Mhladnik 08:53, 19 junij 2007 (UTC)
Posodobljen vmesnik
[uredi]Vmesnik je posodobljen po spremembah na Wikipediji, dodal sem še zaobljene zavihke na levi in odstranil povezavo 'Naloži datoteko', saj nočemo, da bi morali še tu brisati bz slike. Par je tudi novih funkcij. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 14:44, 16 junij 2007 (UTC)
- Zaobljeni zavihki v Operi ne delujejo, pač stran se prikaže tako kot prej. Pa na Glavni strani odstrani naslov, prosim.--Wailer 19:24, 16 junij 2007 (UTC)
- Meni jih v Konquerju in Safariju pokaže malo krajše, ne zaobljene, v Firefoxu pa pravilno. Glede naslova pa je urejeno, sedaj sta obe pomembni stvari na vrhu. --Miha (prispevki - pogovor) 19:13, 17 junij 2007 (UTC)
Grobo skenirana besedila
[uredi]Na projektni strani slovenske leposlovne klasike http://sl.wikisource.org/wiki/Slovenska_leposlovna_klasika bi rad nagovoril študente h korigiranju zelo grobih skenov besedil iz revij 19. stoletja (podlaga je slaba in od tod veliko število napak). Besedila bodo opremljena s povezavo na sliko oz. pdf izvirnega besedila, lepo pa bi bilo tudi, ko bi na začetku stal velik razločen logo z informacijo, da ne gre za prečiščene tekste, npr. s takimle obvestilom: "Grobi sken besedila -- prosimo za korekturo po priloženih slikah besedila." Ker ne vem, kakšen bo odziv, bi za začetek poskusil le s štirimi Mencingerjevimi krajšimi besedili, na podlagi katerih bo izvedena strojna analiza avtorstva nekega drugega anonimnega besedila, in enim daljšim Jurčičevim. Prosim za oblikovanje primerne predloge za obvestilo. --Mhladnik 08:53, 19 junij 2007 (UTC)
- {{Obdelano-1/velik}}
- Predloga:Obdelano-1/veliko
- lp, --Miha (prispevki - pogovor) 20:31, 1. julij 2007 (UTC)
Ta predloga ne bo več potrebna, čim razširimo in uredimo predlogo naslov.--Wailer 22:43, 1. julij 2007 (UTC)
Predloga s podatki o besedilu
[uredi][2] – Predlogo bo treba še slogovno urediti, ampak bi rad da najprej malo pokomentirate, če sem na pravi poti. Namen je pa menda jasen. Tudi parametre sem poenostavil (npr. samo stopnja urejanja in ne celo besedilo kot na nekaterih tujih wv-jih), za licenco pa bo zaenkrat dovolj samo zastarela javna last, po potrebi bomo dodali še kako predlogo. To predlogo bi dodali k predlogi naslov (dodali bi parametre), zaradi lažjega vstavljanja. Še kakšen predlog?--Wailer 21:29, 22 junij 2007 (UTC)
- Prava pot. Samo slogovno, bi jo še dodelal, odstranil črte, uskladil barve. A to je zadnje. Upam, da bom imel kaj več časa čez poletje. --Miha (prispevki - pogovor) 18:22, 1. julij 2007 (UTC)
Odlično, ampak res bi treba dat v tabelo pa desno poravanavo. Pa morda bi še slike pri predlogah licenca in obdelano-1 (2, 3, 4) nekako spremenili, da bi lepše pasalo v tabelo.--Wailer
Poglej zdaj. :-) --Miha (prispevki - pogovor) 20:35, 1. julij 2007 (UTC)
- Ne razumem, kaj si popravil?--Wailer 20:53, 2. julij 2007 (UTC)
Aha, še en škrat je bil. Sedaj pa je tako, kot mora biti, gumb se imenuje pokaži opombe (ali je bolje informacije) in ne skače iz enega konca tabele na drugega, poravnava je levo. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 10:41, 3. julij 2007 (UTC)
- Sedaj je nekoliko bolj podobno tistemu, kot si si želel, če seveda opombe niso prazne. Wikivir:Administratorski peskovnik. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 16:16, 4. julij 2007 (UTC)
Aha. Že razumem, ti hočeš imeti črte v tabeli? To bo pa problem (poglej kodo obrobe so omogočene pa ne dela). :-). MMG naslednji teden sem odsoten, tako, da se ne bom mogel igrati tukaj. --Miha (prispevki - pogovor) 16:23, 4. julij 2007 (UTC)
- Črte sploh nimajo nobene veze. Mislil sem na poravnavo tabel, da je tabela z informacijami na desno poleg opomb. Slog same tabele bi že potem spremenili, zdaj mi gre bolj za postavitev.--Wailer 17:23, 4. julij 2007 (UTC)
- Evo: [4], tabelo z informacijami lahko sedaj spreminjamo kakor hočemo. Morda lahko vpelješ še skrij/pokaži, jaz ne znam.--Wailer 18:35, 4. julij 2007 (UTC)
Opozorilo o avtorskih pravicah
[uredi]Bi za najbolj popularna dela uvedili, nakaj podobnega kot na en: http://en.wikisource.org/wiki/1984 lp, -- Miha (prispevki - pogovor) 11:57, 27. avgust 2007 (UTC)
- Pmm zaenkrat res še ni potrebno.--Wailer 06:04, 6. september 2007 (UTC)
Prijava
[uredi]Tole pišem Miha. Kljub temu, da sem vnesel e-poštni naslov novega gesla ne morem pridobiti. Starega (nisem pozabil), vendar ga je nekdo očitno spreminjal in najverjetneje izbrisal email. Birokata prosim če lahko stvar razreši, oziroma prenese (in status administratorja) prispevke na drug račun (Wikimiha), ki si ga bom ustvaril - starega pa zablokira in mu iz varnostnih razlogov blokira. Če je potrebna kakršna koli drugačna identifikacija bom hitro poskrbel. lp, --89.142.101.124 19:37, 8. oktober 2007 (UTC)
- Kako bi se preneslo prispevke?--Wailer 12:00, 12. oktober 2007 (UTC)
Stvar je urejena, ali me lahko sedaj prosim odblokiraš. --89.142.104.78 13:44, 14. oktober 2007 (UTC)
Sem se sam :) --Miha (prispevki - pogovor) 16:15, 15. oktober 2007 (UTC)
2008
[uredi]Administratorstvo
[uredi]Imam predlog glede administratorstva. Smiselno se mi zdi, da bi tisti, ki so že administratorji na Wikipediji, prejeli administratorstvo tudi na drugih projektih ob prijavi. To bi seveda veljalo za slovenske sestrske projekte, ne pa na primer za Zbirko, ki je skupna. Gre predvsem za funkcije, ki jih kot administratorji na Wikipediji že uporabljamo, tukaj pa jih ne moremo. --Janezdrilc 13:41, 8. januar 2008 (UTC)
Projekt Slovenska leposlovna klasika
[uredi]Pomoč (prestavljeno)
[uredi]Sem nova uporabnica Wikivira in me zanima, kako lahko objavim nekaj pesmi Pavla Golie. Opazila sem, da članka o njem na Wikiviru še ni, zato bi ga verjetno morala ustvariti sama?
--Nina K. 14:37, 20. januar 2008 (UTC)
- Pavel Golia je umrl 15. avgusta 1959, torej bodo njegove pesmi prešle v javno last (morda se pravno tako ne reče) šele leta 2029, torej 70 let po njegovi smrti. Do takrat jih, kolikor razumem, žal ni dovoljeno objavljati. --romanm (pogovor) 17:56, 26. januar 2008 (UTC)
Spoštovana Nina,
predlagam, da besedila pripraviš za objavo na Wikiviru, ta čas pa bodo potekle avtorske pravice.
LP,
Milena --89.143.134.166 09:11, 9. december 2008 (UTC)
- Srbi bi k temu še dodali: "E, sad, tko živ, tko mrtav". Govorimo o letu 2029. Nini svetujem, da se posveti digitalizaciji kakšnega prej dostopnega dela, Golijeve pesmi pa bodo takrat verjetno objavljale neke druge Nine. --romanm (pogovor) 15:13, 9. december 2008 (UTC)
Wikivir in Wikiknjige
[uredi]To je kopija pogovora iz Wikipedije. Prosimo, ne urejajte ga!
Malo se seznanjam z Wikivirom, pa ne vem, kakšen je namen Wikivira in Wikiknjig, oziroma kakšna razlika je med njima. Zaenkrat imam občutek, da gre za podobno stvar in da obojega dejansko ne potrebujemo, namreč vse, kar vsebujejo Wikiknjige (to je 101 članek), bi lahko prestavili v Wikivir, v katerem se že sedaj nahaja kakšna knjiga (na primer Prešernove Poezije ali Jurčičev Sosedov sin), razni kuharski recepti pa so veliko bolj primerni za Wikivir kot pa za Wikiknjige. Za slovenske razmere bi rekel, da je eden takšen projekt čisto dovolj. Kaj pa ostali menite? --Janezdrilc 01:52, 9. januar 2008 (CET)
Sicer v nobenemu iz navedenih projektov ne sodelujem, vendar se strinjam, da bi bilo zadevo smiselno združiti. --Slodave 13:55, 9. januar 2008 (CET)
- Jaz pa ne menim tako. Le zakaj bi po knjige hodili v arhiv? Razlika med Wikivirom in Wikiknjigami je ta, da lahko v Wikiknjigah nekdo sam napiše knjigo, v Wikivir pa spadajo predvsem 100 in več let stara besedila. Wikivir je kot nek arhiv, Wikiknjige pa kot knjižnica. --Domen 14:03, 9. januar 2008 (CET)
Se strinjam z Domnom, razlika vsaj v pravilih je velika. Med drugim se pripravljata dva študentska projekta na Wikiviru. --Miha 15:16, 9. januar 2008 (CET)
Jaz bi prej rekel, da bi bilo bolj praktično, če bi bila vsa besedila, ki so v javni lasti ali pod dovoljenjem GFDL, kar v eni zbirki, pa ne glede, kateri avtor je napisal, koliko je besedilo staro ali koliko je obsežno (ali je samo kratka pesem, esej, novela ali roman). Pravtako ne bi bilo pomembno ali gre za umetniško delo ali znanstveno (nekje sem namreč prebral, da naj bi bile Wikiknjige bolj namenjene izobraževanju (bolj znanost). Torej, če strnem, WIkipedija ima opise, Wikivir izvorna besedila, Zbirka pa avdio/video/slikovno gradivo. S temi tremi projekti se po moje da nadzorovati vse. Celo Wikinavedek bi lahko vključili v Wikivir, saj gre za izvorna besedila. --Janezdrilc 16:09, 9. januar 2008 (CET)
- S tem se pa popolnoma strinjam. Prav tako bi bilo po moje zelo smiselno (če ne že nujno) tudi Wikipedijo združiti v Wikivir, saj gre, nenazadnje, le za novice, članke in poglavja iz znanstvenih knjig, ki so predelana, da ustrezajo normam proste licence. Tako tudi Wikislovar v Wikivir, saj gre, nenazadnje, gesla iz izvornega SSKJ in slovarskega dela SP. Enako seveda tudi ideja (morda kot dolgoročni projekt) o združitvi Zbirke z Wikivirom ni slaba, saj gre, nenazadnje, samo za izvorne slike. Pa združimo ZDA, Anglijo, Francijo, Nemčijo in Avstro-Ogrsko ter Balkan in Rusijo v eno državo, in to čimprej, da ne pride do prve svetovne vojne. --Domen 17:54, 9. januar 2008 (CET)
Janez, kratkoročno da, dolgoročno ne. Kaj se bi zgodilo če bi imeli na Wikipediji poleg slabih 60.000 člankov še slaba 2.000.000 slik, kot jih vključuje Zbirka? Poleg tega pa imajo projekti točno določen namen in cilj, ki se ga moramo držati. Pravila so pravila, pa tudi če so neumna. --Miha 18:01, 9. januar 2008 (CET)
Vnos dnevnikov
[uredi]- Kopija se nahaja tudi pod lipo na Wikipediji.
Ali za dnevnike velja kakšno posebno pravilo, glede prehoda v javno last, glede na to, da so lahko notri zapisana tudi osebna mnenja? Kaj pa če bi hotel npr. vnesti dnevnik Ane Frank, ki je umrla v času 2. sv. vojne, dnevnik pa je bil izdan nekaj let kasneje (manj kot 70 let nazaj izvirnik, prevod v slovenščino 1972)? Ali ne bi raje morda dnevnike vnašali na Wikinavedek ali bolje, tako kot je predlagal Janezdrilc, združili ta dva projekta vsaj v slovenščini res ne bi škodila, glede na to, da najverjetneje ne bomo dosegli prek 10.000 del). lp, --Miha (prispevki - pogovor) 08:36, 27. januar 2008 (UTC)
- Ne strinjam se, da bi združili projekta; različna cilja imata. Wikivir je namenjen digitalizaciji starih knjig in dokumentov, Wikiknjige pa pisanju novih knjig, npr. kuharskih. Posledično lahko pri prvem urejamo kvečjemu obliko, pri drugem pa bolj aktivno posegamo. Dnevniki, kot mi je znano, sodijo sem, vendar še ne Dnevnik Ane Frank v slovenščini, ker je prvi prevod nastal šele leta 1967, prevajalec Albert Širok pa je umrl leta 1985. --romanm (pogovor) 13:50, 29. januar 2008 (UTC)
Vidim, da sem dal slab primer, ampak kolikor razumem se 70 let šteje od smrti prevajalca in ne avtorja? lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:19, 2. februar 2008 (UTC)
- Ker je prevod skupno avtorsko delo avtorja in prevajalca, se PMSM šteje zadnji umrli od obeh + 70 let. --romanm (pogovor) 06:48, 4. februar 2008 (UTC)
Sveto pismo
[uredi]Stih
[uredi]Trije celotni prevodi Svetega pisma v slovenščini so zaradi starosti v javni lasti: Dalmatinov, Japljev in Wolfov. Vsa tri nameravam slej kot prej objavit, imam jih na CD-ju (na Biblija.net je objavljen samo Dalmatinov). Zanima pa me nekaj glede Predloge:Stih. (Na en: se ji reče Template:Verse in jo imajo za lažje iskanje vrstic, res pa je, da je treba potem celo kodo opremit s predlogo; primer uporabe na en: Bible (American Standard)/2 John). Miha ali kdo drug, če imaš kakšno idejo, kako naredit še bolj praktično, prosim, predlagaj. Tole me torej zanima:
- Trenutno se predloga uporabi kot {{verse|chapter=1|verse=1}}. Ali je možno, da bi bilo samo {{verse|1|1}}
- Ali je možno narediti prav iskalnik, da bi napisal npr. Mt 5,16-18, in potem bi ti odprlo stran Evangelij po Mateju, vrsticam 16, 17 in 18 pa bi dodalo drugo barvo ozadja, da bi izstopale iz celotnega teksta
- Ko bom skopiral tekst v kodno stran, bo vrstica zgledala takole: 1 V Začetku je bila beseda... Ali je možno narediti predlogo, ki bi jo nalepil na vrh kode, naredila pa bi, da bi vse številke nadpisala in npr. z modro obarvala - tako ne bi bilo treba vsaki številki dajat spet in spet predlogo.
Ok, to je to, upam da se ne sliši preveč zahtevno, čeprav se mi zdi, da druga in tretja alineja sta zahtevni če ne celo nemogoči. Hvala za kakršnekoli predložene variante. --Janezdrilc 22:10, 29. januar 2008 (UTC)
- Lahko uporabiš samo kot {{verse|1|1}}. Kaj več pa bom lahko povedal ko bom zadevo preizkusil. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:00, 2. februar 2008 (UTC)
- Če te prav razumem želiš nekaj podobnega kot pri referencah [5]? To se da narediti, potrebno pa bi bilo veliko dela. Kako bi namesto predloge, pri vsakem odstavku vstavil samo vrhnjo predlogo ne vem, morda bi lahko to rešili da bi ustrezno oblikovali funkcijo #, a ima slabost, da številčenja ne smemo prekiniti. (glej primer)
- test
- test
prelom vrstice
- test
prelom vrstice
- test
- test
- test
To slednje potem ne pride v upoštev, saj če hočem narediti neprekinjeno številčenje, moram ravnotako celo besedilo preurejat. Idealno bi bilo tole, se mi zdi:
Recimo, da imamo stran Sveto pismo (slovenski standardni prevod)/Evangelij po Janezu. Koda se bo začela takole:
== 1 ==
1 V začetku je bila beseda...
Enka v poglavju pomeni prvo poglavje, spodnja enka pa je prva vrstica.
Na vrh kode bi prilepil npr. {{stih1}}. Ta predloga pa bi povzročila, da bi se vsem številom substituirala predloga {{stih|1|1}} in tako naprej po številkah naraščajoče. To pomeni, da bi predloga Stih1 samodejno številkam dala predlogo Stih, v njej pa bi še napisala številko poglava (prebrala bi samo ime poglavja in ga vpislala v vsako predlogo posebej) --Janezdrilc 14:14, 6. februar 2008 (UTC)
- To pa se zaenkrat ne da, razen če tukaj funkcije ne zahtevaš. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:38, 7. februar 2008 (UTC)
Shranil sem Sveto pismo (Jurij Dalmatin)/S. Petra drugi lyſt. Kaj se ti zdi najbolje narediti s številkami vrstic? --Janezdrilc 17:30, 13. februar 2008 (UTC)
Uporabil sem tudi TOC za poglavja, ampak fino bi bilo, če bi se iz tega naredila kakšna predloga, na primer da bi napisal: {{poglavja|35}}. In potem bi sámo naredilo številke od 1 do 35. Se kaj takega da narediti? --Janezdrilc 17:38, 13. februar 2008 (UTC)
Predloga:Naslov
[uredi]Za začetek sem shranil 3 knjige - ena ima 1 poglavje, druga 3 in tretja 5, tak da zdaj lahko testiramo, preden začnem še ostale nalagat.
Pa še to: v Predlogi:Naslov se mi zdi bolj priročno, če bi linke za prejšnje in naslednje delo kar sam sproti naredil z oglatimi oklepaji vred, ker tako je treba zdaj shraniti ves naslov strani. Tudi pri Murnovih pesmih sem opazil to pomankljivost - npr. link za naslednjo pesem je bil Pesem (Josip Murn, 5). Drugače bi lahko napisal [[Pesem (Josip Murn, 5)|Pesem (5)]]. Ali pa pri svetopisemskih knjigah: [[Sveto pismo (Jurij Dalmatin)/S. Iansha drugi lyſt|S. Iansha drugi lyſt]]. --Janezdrilc 18:06, 13. februar 2008 (UTC)
- Glede predloge naslov lahko naredim poseben pod-parameter za oglate oklepaje :). lp, --Miha (prispevki - pogovor) 18:40, 13. februar 2008 (UTC)
- Saj že je parameter - namesto naslednji uporabiš naslednji1 oz. prejšnji1. Lahko pa izboljšaš, če se da.--Wailer 06:21, 14. februar 2008 (UTC)
Misliš tako?:
{{naslov
| prejšnji= Sveto pismo (Jurij Dalmatin)/S. Iansha pervi lyſt
| prejšnji1= S. Iansha pervi lyſt
| naslednji= Sveto pismo (Jurij Dalmatin)/S. Iansha tretji lyſt
| naslednji1= S. Iansha tretji lyſt
| naslov= S. Iansha drugi lyſt
| poglavje= [[Sveto pismo (Jurij Dalmatin)]]
| avtor= Sveti Janez Evangelist
| opombe= Prevod Jurija Dalmatina
}}
--Janezdrilc 13:31, 14. februar 2008 (UTC)
Kar želi Janez lahko dosežemo z uporabo {{PAGENAME}}. --Miha (prispevki - pogovor) 19:01, 14. februar 2008 (UTC)
Miha, rabil bi poglavja do maks. 150. Ker pri Svetem pismu ima redko katera knjiga samo 10 poglavij. Ali se da to nekako narediti??? Res bi bilo fino. In hvala za vso dosedanjo pomoč, ker brez tebe in Wailerja bi bil bos :) --Janezdrilc 19:38, 14. februar 2008 (UTC)
Pa ko smo že pri predlogi, zanima me, zakaj ne dela predloga zvezdica (zdi se mi da včasih je). Na mesto, kjer je zvezdica, bi v predlogi naslov lahko vstavili licenco (opis licence bi dodali kot komentar slike). Ima mogoče še kdo kakšno idejo? Ali pa če bi izboljšali tabelo, katere primeri so v peskovniku?--Wailer 20:25, 14. februar 2008 (UTC)
Mislim, da več podatkov v Predlogi:Naslov, kakor so navedeni v vzorcih v peskovniku, ne bi bilo treba. Osebno bi naredil kombinacijo: zeleni okvirček bi vzel iz zadnjega primera (s puščicama - lahko sta tudi ikoni oziroma sličici), iz drugega primera pa bi vzel okvirček na desni (tisti, ki je najbolj obsežen).
Glede Predloge:Poglavja. Naredil sem jih 150, za knjigo Psalmov, pojavlja pa se, da je okvirček s številkami pri delih z samo parimi poglavji čuden (Sveto pismo (Jurij Dalmatin)/S. Iansha pervi lyſt). Dobisl sem idejo, da bi naredil več Predlog:Poglavij - vsaka bi imela za 10 več poglavij, na primer Predloga:Poglavja10, Predloga:Poglavja20,... Predloga:Poglavja150. Potem ne bi bilo čudnih okvirčkov. Tega ne bi bilo treba, če bi se samo oblika okvirčka nekako spremenila v tej, dosedaj edini predlogi. --Janezdrilc 23:04, 14. februar 2008 (UTC)
- Janez tule si si pa za problem, čisto sam kriv, ker si uporabil napačno skladnjo. Bom popravil ko bo čas... --Miha (prispevki - pogovor) 13:23, 15. februar 2008 (UTC)
Ej, res hvala za potrpežljivost. Zdaj so glava in poglavja v redu. Preostanejo edino še vrstice. Kaj se da naredit z njimi? Ali je treba vsaki številki posebej dodati Predlogo:Stih, ali je vseeno možno kaj bolj enostavnega, kakor je že zgoraj opisano? --Janezdrilc 14:36, 15. februar 2008 (UTC)
Imenski prostor stran
[uredi]Odkril sem zanimivo funkcijo:
Linki povejo več kot moje nakladanje: de:Seite:Geschichte_des_Dt_Buchhandels_1_02.djvu/002 en:Page:A_Treatise_on_Electricity_and_Magnetism_Volume_1_005.jpg Pa še primer urejanja: [6]
Lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:47, 2. februar 2008 (UTC)
- Sodeč na mojo prošnjo smo imenski prostor in funkcijo dobili: https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=12877. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 15:31, 7. februar 2008 (UTC)
- Dokler ne bodo strežniki posodobljeni iz revizije r30649 na r30650 ali višje lahko do funkcije dostopamo prek imenskega prostora Page. Glej primer: Page:Geschichte_des_Dt_Buchhandels_1_02.djvu/002. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 18:56, 7. februar 2008 (UTC)
Zavihek [spremeni]
[uredi]Predlagam, da ga preimenujemo v [uredi] oz. bolje [popravi], glede na to da strani z besedili popravljamo in ne urejamo po svoje. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 08:35, 8. februar 2008 (UTC)
- Saj je tudi na wikipediji [uredi], kar spremeni.--Wailer 10:06, 8. februar 2008 (UTC)
Gumb za predlogo naslov
[uredi]Trenutno lahko predlogo naslov dosežemo prek gumba . Ali ima kdo boljši predlog za privzeto sličico? --Miha (prispevki - pogovor) 12:37, 9. februar 2008 (UTC)
- Glede na to, da je sprememba nova si ne pozabite osvežiti predpomnjenja (Ctrl+F5, F5, Ctrl+Shift+R). lp, --Miha (prispevki - pogovor) 12:40, 9. februar 2008 (UTC)
- Kaj pa vem, za noben boljši gumb se ne spomnem. Trebi bi dodati še gumb za predlogo avtor. Meni bi bilo vseeno bolj všeč, če bi to dodal v edittools.--Wailer 15:44, 9. februar 2008 (UTC)
V edittools večvrstične predloge ne moremo dodati (glej tudi razpravo pod lipo na WP). lp, --Miha (prispevki - pogovor) 19:02, 14. februar 2008 (UTC)
Stopnja obdelave
[uredi]Kako bi izvedli kaj takega la:Formula:TextQuality (glej tudi uporabo - pokaže se ob zavihku članek)? Lahko bi vključili v predlogo naslov.--Wailer 17:02, 9. februar 2008 (UTC)
- Vključi se en javaskript in to je vse. Bom poskusil. Ampak glede na to, da imamo nekaj takega že v predlogi naslov (|obdelano=1 ali 2 ali 3 ali 4) nima koristi razen če stvar malo prilagodimo. Torej na dan s predlogi! lp, --Miha (prispevki - pogovor) 19:35, 9. februar 2008 (UTC)
- Mislil sem, da bi zamenjali sedanjo ureditev s to, s tem, da ne bi ustvarili nove predloge, ampak bi le preoblikovali predlogo naslov.--Wailer 23:11, 9. februar 2008 (UTC)
Aha in, da bi članke dodali v kategorije po obdelanosti če pa bi z miško lebdeli nad simbolom bi se pokazalo oblaček z opisnim stanjem ob kliku pa bi bili preusmerjeni na neko projektno stran? --Miha (prispevki - pogovor) 08:17, 10. februar 2008 (UTC)
- Edini problem je, da bi morali pognati robota, da bi obstoječe nastavitve (1-4) pretvoril v (0-100%) v člankih. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 08:19, 10. februar 2008 (UTC)
- Kolikor vem je to uporabljeno le v dveh, morda treh člankih, tako da ne bo problemov.--Wailer 13:47, 11. februar 2008 (UTC)
Slike
[uredi]Zakaj pri slikah (in drugih datotekah) ne piše, če so naložene na Zbirki? Miha, ti se spoznaš na to, daj prosim popravi.--Wailer 14:47, 12. februar 2008 (UTC)
- Že hitim ... --Miha (prispevki - pogovor) 18:42, 12. februar 2008 (UTC)
Proofreadpage is active
[uredi]see Stran:Kosovel Sivo.jpg. Please translate Predloga:PageQuality to your language. (also translate the category names)
ThomasV 08:15, 13. februar 2008 (UTC)
Izbrana besedila
[uredi]Kaj ko bi status "izbranih besedil" ukinili? Na prvi strani bi še vedno imeli neko besedilo, vendar ne izbrano po kakih posebnih kriterijih (seveda pa naj bi bilo celovito, slogovno in drugače urejeno)? Tako bi lahko pogosteje menjali "izbrana besedila" in se ne bi ukvarjali z njih izbiro. Tu namreč nimajo take reprezentativne vloge kot izbrani članki na wikipediji.--Wailer 14:26, 13. februar 2008 (UTC)
- Se strinjam, lahko je smo neko (naključn) izbran izvorni vir. --Miha (prispevki - pogovor) 17:14, 13. februar 2008 (UTC)
Borovo gostüvanje
[uredi]Zanima me, če je možno na Wikivir dati tudi prireditve kot so: Borovo gostüvanje. Ne opis nego celo besedilo, ki se na prireditvi uporablja. Besedilo je prirejeno po najstarejšem zapisu iz Puconec. Besedilo je v prekmurščini. Pozneje bi se lahko naredil prevod. Lahko bi dodal tudi slike. To bi bil precej velik zalogaj, za ohranitev kulturne dediščine pa bi prav gotovo veliko pomenil.--85.10.2.34 21:51, 15. februar 2008 (UTC)
Pozdravljeni,
seveda je besedilo zelo dobrodošlo in Wikivir je prav naslov za vse takšne in podobne stvari. Slike se sicer nalagajo posebej na sorodno spletno stran Zbirko, vendar morajo slike biti bodisi v javni lasti bodisi pod dovoljenjem GFDL za prosto razširjanje gradiva. Podobno je tu na Wikiviru za besedila, a glede na to, da je besedilo staro in nekako ljudska dediščina - če prav razumem - s tem ne bi smelo biti problema. Za začetek vam predlagam, da se prijavite, da bomo lažje komunicirali, vi pa seveda lažje delovali. Naprej bomo pa že postopoma. --Janezdrilc 00:17, 16. februar 2008 (UTC)
Najdaljša dolžina strani
[uredi]Pozdrav! Kako bi uredili z zelo dolgimi stranmi oz. deli, ki so sicer razdeljena na poglavja, vendar so sedaj cela na eni strani? Ali naj poglavja razbijemo na posamezne strani zaradi lažje preglednosti? Kolikšna naj bo kritična dolžina strani?--Wailer 19:09, 27. februar 2008 (UTC)
Jaz sem bolj za to, da so dela čimbolj v enem kosu, ne glede na to, koliko dolga so. Stran, ki je velika npr. 500 kb, še vedno ni tako velika, da je ne bi sorazmerno hitro odprlo. Pri pesmih pa naj bo še naprej vsaka pesem na svoji strani, saj se pesem šteje kot samostojno delo (kakor roman pri prozi) in je knjiga s pesmimi dejansko zgolj pesniška zbirka. Tudi dolgoročno mislim, da je bolje dela imeti v enem kosu, saj bo s časoma problem počasnih internetnih povezav prešel. Vseeno pa se mi zdi bolje, če bi dela obsežnejša od 500 kb zaradi preglednosti razdelili na podstrani po poglavjih. --Janezdrilc 14:01, 5. marec 2008 (UTC)
- Saj ni problem v prepočasnem nalaganju, pač pa v nepregledni dolžini strani. Če s koleščkom scrollam do dna strani, zna potrajat ...--Wailer 20:40, 5. marec 2008 (UTC)
Poglavja
[uredi]Zakaj mi npr. pri Pripovedkah o slovenskem Pavlihi in še kje v glavi ne pokaže kazala poglavij?
- Zato, ker so v besedilu samo 3 razdelki. Od štirih naprej MediaWiki doda kazalo samodejno. Lahko pa ga vklopiš tudi za manj, kot sem to zdaj storil. Glej tudi: m:Help:Section. --romanm (pogovor) 14:32, 21. avgust 2008 (UTC)
- Hvala!
Kako bi se dalo popraviti nerodno dvojno številčenje poglavij v kazalu, kadar so ta označena z arabskimi številkami (npr. pri Tavčarjevi 4000)? Če je za rimsko številko poglavja pika, link v kazalu ne deluje. --Mhladnik 21:33, 20. avgust 2008 (UTC)
- Mislim, da se tega ne da odpraviti. Dalo bi se sicer telovaditi z ročno narejenim kazalom, ampak to je (konceptualno) grdo. Tega z rimsko številko ne razumem - kaj ne deluje? Kaj pa, če bi se poglavja namesto "1. poglavje" imenovala "Prvo poglavje" itd.? --romanm (pogovor) 14:34, 21. avgust 2008 (UTC)
- Ker skušamo čim bolj ohraniti prvotno obliko besedila, naslovov poglavij najbrž ne bomo modificirali, samo piko za rimskimi I. II. III. itd. bomo odstranili, da bo predloga {{rimska poglavja|1|2|3}} prav delovala. Pri Vita vitae meae, kjer so za rimskimi številkami vrstilne pike, namreč linki v kazalu ne delujejo. --Mhladnik 15:56, 21. avgust 2008 (UTC)
- Po zgledu Predloga:Rimska poglavja sem naredil Predloga:Rimska poglavja s piko in predlogo vključil v Vita vitae meae. --romanm (pogovor) 16:06, 14. september 2008 (UTC)
Predloga:Poglavja - Roman, ali lahko malo pogledaš to predlogo. Nekaj časa nazaj sem hotel malo pofrizirati, pa je tako tako. Ideja je bila, da bi na vrhu nekega besedila dodal predlogo, ta pa se bi obenem pojavila in na vrhu in na dnu besedila. To sem storil tako, da sem kodo še enkrat skopiral. Problem je ta, da spodaj predloga prekriva tekst - poglej članek Sveto pismo (Jurij Dalmatin)/S. Petra drugi lyſt. --Janezdrilc 01:46, 18. november 2008 (UTC)
- Sem pogledal, a mi ni jasno. Približno se mi zdi, da se tisti "position:absolute;bottom:50px" nanaša na že upodobljeno HTML stran - da se torej sploh ne da dodajati besedila pod njo. Mogoče bi vedel Miha? --romanm (pogovor) 04:50, 18. november 2008 (UTC)
Kot sem že rekel na svoji pogovorni strani: to je mogoče narediti z vrivanjem elementov (temu sedaj se reče lepljenje nekega elementa čez drugega), ampak zahteva nekaj več sprememb v samem vmesniku zato rabim soglasje občestva in seveda čas. Ko bom pripravil predlog bom poročal :). --Miha (prispevki - pogovor) 16:49, 23. november 2008 (UTC)- V bistvu sem bil že včeraj po 5 minutah tako zelo blizu rešitve. Sedaj deluje pravilno. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 17:48, 23. november 2008 (UTC)
Wikivir ima 1000 besedil
[uredi]Čestitam! Še posebej pa študentskemu projektu pod vodstvom prof. Hladnika in seveda vsem ostalim (Romanm, Wailer, Janezdrilc, ...) ki vlagajo/mo trud v nova besedila. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 18:28, 29. september 2008 (UTC)
- Tudi sam čestitam in se zahvaljujem vsem za vložen trud! Število besedil PMSM niti ni tako pomembno ("besedilo" je lahko pesmica ali pa knjiga), pomembno je, da nas - v splošno korist - delo z našim Wikivirom veseli. Tile slovenski klasiki res dajejo utrip vsemu Wikiviru. Upam, da jih še ne bo kmalu zmanjkalo. --romanm (pogovor) 21:28, 29. september 2008 (UTC)
Predloga za opombo ob robu
[uredi]Nemški Wikisource ima za številčenje verzov ob robu simpatično predlogo {{Zeile|5}}. V Visoški kroniki bi potreboval nekaj podobnega za opombe ob levem robu (gl. sliko str. 324): Kako je Jošt Scharzkobler žalostno umrl. Prosim za pomoč.
Druga želja pa je verjetno preveč fantastična: lepo bi bilo imeti seznam za vpisovanje besedil, kjer bi se enote lahko razporejale 1. po avtorjih, 2. po obsegu, 3. po stopnji obdelanosti, 4. po zvrsteh (proza, verzi), 5. po formatu, 6. po viru ... tako nekako kot v raziskovalcu, ko klikneš na zgornjo letvico in se ti na novo razporedijo. --Mhladnik 20:34, 1. oktober 2008 (UTC)
- Urejeno: uporabi {{Cilj}}. Tudi druga želja ni nič bolj fantastična, verjetno bi želji ustrezalo nekaj podobnega kot tole (pritisni na kvadratek s puščicama in besedilo se bo razvrstilo po abecednem redu - iz tega pa se, da razviti marsikaj, če ne drugega vsaki zvrsti daš nek številčni indeks za razvrščanje in ime za prikaz). lp, --Miha (prispevki - pogovor) 16:51, 2. oktober 2008 (UTC)
- Razvrstljivi seznam je odličen, hvala! Pri oblikovanju margine ob levem robu pa so težave. V 7. poglavju Visoške kronike sem takole zaznamoval, kje naj bi prišel obrobni komentar ({{Cilj|Kako je Jošt Schwarzkobler žalostno umrl. Vinotoka 1648}}»Opeharil me ne boš!« je hropel Jošt.; želeni rezultat glej na sliki romana, str. 324, http://www.dlib.si/documents/clanki/ljubljanski_zvon/pdf/281027.pdf), vendar ne deluje. --Mhladnik 07:47, 7. oktober 2008 (UTC)
- Sedaj lahko uporabiš tudi {{vrstica}} (bom pa še odkril, kje nastane problem). Za tabelo pa predlagam, da za 4. podatek (zvrsti), prevzamemo kar sistem UDK (kot v knjižnjicah)?, ali pa upoštevamo le abecedni vrstni red. Tabelo bom začel delati tukaj: Seznam del v Wikiviru. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 16:43, 7. oktober 2008 (UTC)
- Lepo, zdaj pa funkcionira, le nekaj malega prekrivanja z glavnino besedila je še. --- Tabela je taka, kot sem si jo predstavljal, za oznako vrste, zvrsti ali žanra pa Cobissa ne priporočam, ker so oznake tam precej samovoljne, npr. kratka proza za očiten roman. Dobro pa bi bilo pokazati na Cobiss|ID=številko. Malo sem še dodajal stolpce; dilema je pri avtorju: če hočemo sortiranje po abecedi priimkov, ga je treba zapisati dvakrat? --Mhladnik 22:01, 8. oktober 2008 (UTC); --Mhladnik 08:48, 9. oktober 2008 (UTC)
- Nekaj je narobe z osveževanjem strežnikov, s tem je povezan tudi zamik. Glede sortiranja po priimkih pa sta dve možni rešitvi: ena je java skript program (ne bo delovalo za vse uporabnike spleta, ponavadi nastane problem pri Internet Explorerju); druga - boljša pa je, da damo ime v svoj stolpec in priimek v drug stolpec; nato pa ju le navidezno združimo v isti stolpec. Dodajam tudi stolpec za Cobiss ID. Aha in še en ali dva predloga: na Wikipediji imamo v infopoljih naslednje podatke: Avtor, Prevajalec, Država, Jezik (PMM ne pride v poštev razen če želimo povedati, da gre za prevod), Žanr(i), Založnik, Datum izida (morda za Wikivir: obdobje), Vrsta medija (Za Wikivir vrsta izvornega medija), Št. strani (za Wikivir št. besed), COBISS ID, Naslednik in Predhodnik (če gre za serijo). Morda bi tak sistem uporabili tudi na Wikiviru. Poleg tega (predvidevam, da je seznam mišljen kot seznam vseh besedil) razdelimo na podstrani glede na obdobje, druge delitve PMM niso smiselne - ali pa jih (še) ne poznam (večkrat se zgodi, da avtor piše vezano in nevezano besedo, kot pa da bi pisal v dveh lit. obdobjih). Torej namesto, da nadaljujem bom zapisal ... lp, --Miha (prispevki - pogovor) 13:16, 10. oktober 2008 (UTC)
- Lepo, zdaj pa funkcionira, le nekaj malega prekrivanja z glavnino besedila je še. --- Tabela je taka, kot sem si jo predstavljal, za oznako vrste, zvrsti ali žanra pa Cobissa ne priporočam, ker so oznake tam precej samovoljne, npr. kratka proza za očiten roman. Dobro pa bi bilo pokazati na Cobiss|ID=številko. Malo sem še dodajal stolpce; dilema je pri avtorju: če hočemo sortiranje po abecedi priimkov, ga je treba zapisati dvakrat? --Mhladnik 22:01, 8. oktober 2008 (UTC); --Mhladnik 08:48, 9. oktober 2008 (UTC)
- Sedaj lahko uporabiš tudi {{vrstica}} (bom pa še odkril, kje nastane problem). Za tabelo pa predlagam, da za 4. podatek (zvrsti), prevzamemo kar sistem UDK (kot v knjižnjicah)?, ali pa upoštevamo le abecedni vrstni red. Tabelo bom začel delati tukaj: Seznam del v Wikiviru. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 16:43, 7. oktober 2008 (UTC)
Slikovna in drugačna opremljenost
[uredi]... je slaba. Kaj menite ostali o tem, da bi besedila pretipkana iz ilustriranih izdaj "morala" vsebovati še ilustracije (če so seveda že v javni lasti; drug problem so skenerji, ki jih nima(mo) vsak(vsi)). To bi po mojem mnenju, dalo Wikiviru nekoliko lepši videz, ki je zdaj pust. Veliko bi k večji preglednosti prispevala tudi omejitev širine strani (kot v čisto pravih knjigah) in poenoteno oblikovanje (vse to se, da nastaviti v vmesniku) naslovov, pisave (ta je sicer že poenotena), dogovor o odstavkih, znakih za narekovaje (na Wikipediji, sta to »«; tukaj pa se uporabljajo vse možne oblike - od prej omenjene oblike pa do “„) - to se da urediti z roboti, možnost prenosa datoteke PDF (to se tudi na narediti avtomatsko) ali pa besedila v zvočnem zapisu (potrebovali bi velik tim) ... Če si dovolim kopirati prof. Hladnika, bi temu rekel znanstvena fantastika. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 13:31, 10. oktober 2008 (UTC)
Ko ne najdeš ustreznega znaka ...
[uredi]Kaj narediti?!
Na računalnik sem si namestil program ZRCola, a mi nič ne pomaga, čeprav s programom ZRCola najdem tisto črko, ki jo potrebujem. Kajti takoj, ko copy pastam iz worda v wikivir, mi tam namesto željene črke prilepi .
Besedilo pri katerem potrebujem pomoč je Kratak pregled slovenske literature, odstavek (zadnja črka v odstavku):
"U isto doba bavio se je Fr. Metelko sa kranjskim podriečjem i ujedno sa izpravljanjem pravopisa iliti abecede. Rodio se je na Dolenskom, ter je umro koncem god. 1860.; god. 1825. dao je u Ljubljani na svietlo najbolju dosadanju slovnicu "kranjskoga jezika"; po načelih Dobrovskoga uredjena, strogo se osniva na narodni jezik, nu sa neprestanim obzirom na staroslavenski jezik. Dokučiv i on nedostatke u bohorićici ležeće, uzeo je iz ćirilice ω za ſh (=š), з za s (=z), ж za sh (=ž), Ŋ za nj, ч za zh (=č, ć), ɰ za ſhsh (=šč), η za z (=c), φ za široki o, e za široki e. Dalje protiv običaju jugoslavenskom ustanovi razliku izmed českoga h i ch, za pèrvo je uzeo h, za drugo "
Črko, ki jo iščem, pa lahko najdeš na [7] - glej stran 33.
Sam ne znam rešiti problema. Mogoče bi šlo s sliko črke ...
Hvala za pomoč in lep pozdrav! -Ta nepodpisani komentar je dodal/-a Uporabnik:Joze (pogovor • prispevki).
- Wikivir podpira črke v naboru UTF-8. Pri iskanju črke si lahko pomagaš s tole stranjo: http://www.utf8-chartable.de/. Ko jo najdeš prekopiraš kodo iz prvega stolpca v Wikivir in ga prekopiraš od tam, sicer pa pa mi prilepi sem kodo iz prvega stolpca (npr. U+0000) in ti pom pomagal. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 20:35, 2. november 2008 (UTC)
Osnovni problem je v tem, da Metelkovih dodatnih znakov ni v standardu Unicode. Kot piše na spletni strani ZRCola:
- »Vnašalni sistem ZRCola /.../ deluje v Microsoftovem programu word v operacijskem sistemu windows. Temelji na standardu unikod, dodatni znaki – med njimi so tudi slovenski zgodovinski znaki v dajnčici in metelčici – pa so v pisavi 00 ZRCola razporejeni na področju zasebne rabe tega standarda.«
Za potrebe članka Metelčica je Marino v Zbirko naložil sliki velikega in malega mehkonebnega h. Če torej tega znaka ne rabiš velikokrat, predlagam, da pišeš:
Pomanjkljivost tega pristopa je seveda, da to v resnici ni črka in da je videti grdo, če je ostalo besedilo na zaslonu bralca večje ali manjše od velikosti 12 pik, ali pisano ležeče, kot zgoraj. Trajna rešitev je vključitev v Unicode, ampak to se ne bo zgodilo niti samo od sebe, niti kmalu.
MMG, tudi črka Ƨ v Unicode PMSM ne pomeni Metelkove črke , čeprav je videti enaka - vsaj tako razumem angleški članek. --romanm (pogovor) 23:11, 2. november 2008 (UTC)
Hvala za pomoč! -Ta nepodpisani komentar je dodal/-a Uporabnik:Joze (pogovor • prispevki).
Sreda (jutri) ob 15h
[uredi]Kot pravi Uporabnik:Mhladnik na dopisnem seznamu Slovlit:
- V sredo 12. 11. ob 15.00 bom v Modri sobi v 5. nadstropju FF kazal zainteresiranim kolegom, kako se dajejo besedila na Wikipedijo in na WIkivir in kako se urejajo. Če zanima še koga, naj pa pride pogledat. -- miran
--romanm (pogovor) 13:06, 11. november 2008 (UTC)
Kategorije
[uredi]Na Pogovor o Wikiviru:Slovenska leposlovna klasika#Kategorizacija prispevkov sem dal študentom nekaj navodil za opremljanje del s kategorijami in nekatere kategorije preko primera Prešernove pesmi Obschon die Lieder aus dem Vaterlande tudi že vzpostavil, vendar verjetno malo preveč na široko in nesistematično. Prosim za pomoč pri primerni redukciji, saj se npr. pri kategoriji Pesmi med podkategorijami ne bi smela pojaviti nadkategorija Leposlovje. --Mhladnik 08:45, 16. november 2008 (UTC)
- Na tem viru je absolutno preveč kategorij. Sam bi obdržal zgolj kategoriji France Prešeren in V nemščini oz. bi sestavil novo kategorijo: Kategorija:Nemške pesmi (France Prešeren) in bi bila pri teh pesmih samo ta kategorija - ta kategorija pa bi bila sama pod kategorijo France Prešeren, zato slednje ne bi bilo potrebno povezovati v vsakem viru posebej.--Wailer 14:22, 9. december 2008 (UTC)
2009
[uredi]Podpora za DjVu
[uredi]Z Miranom skušava po angleškem zgledu usposobiti pregledovanje besedil v formatu DjVu. V ta namen sem pretvoril Vaje1.pdf v Jenko Vaje 1.djvu in v našem Wikiviru naredil Index:Jenko Vaje 1.djvu, vendar zdaj rabim pomoč nekoga z administratorskimi pravicami, ker je treba prestaviti še ustrezne predloge iz imenskega prostora MediaWiki, te pa so pri nas očitno privzeto zaščitene. Vnaprej hvala za pomoč. --romanm (pogovor) 16:50, 16. januar 2009 (UTC)
Bom jutri (mogoče že danes) pogledal.Ali imaš seznam teh strani? Mimogrede, zakaj pa ne kandidiraš za administratorja? lp, --Miha (prispevki - pogovor) 19:51, 23. januar 2009 (UTC)
- Približno smo problem rešili, vendar številke strani še vedno udarjajo čez besedilo. Glej npr. naše Vaje 1 "Katarina (novela)" za ponazoritev problema in en:On the Vital Principle/Book 2/Chapter 4 za ponazoritev želenega sloga številk strani ob levem robu. (Za administratorja sem zdaj kandidiral.) --romanm (pogovor) 22:34, 28. januar 2009 (UTC)
- Videti je, da je s preimenovanjem "Index" v "Kazalo" (mogoče to ni razlog) nehala delati podpora za strani. Glej Kazalo:Jenko Vaje 1.djvu, kjer na desni strani niso naštete strani. Kdor je to pokvaril, naj prosim vrne prejšnje obnašanje (za delujoč zgled glej že omenjeni angleški zgled). --romanm (pogovor) 21:10, 24. marec 2009 (UTC)
- Če onemogočiš JavaScript lepo vidiš, da je ves trik uporaba »predloge« MediaWiki:Proofreadpage index template. Sedaj dela. lp, --Smihael 20:43, 25. marec 2009 (UTC)
Neka napaka je še ostala. Pri urejanju že narejenih kazal ne pokaže nič, čeprav vsebina očitno je, npr.:
- Kazalo:Dusna pasa 1831.djvu - staro kazalo, če ga urediš, ne vidiš nič,
- Kazalo:Veniz nedolshnosti 1838.djvu - novo kazalo, normalno.
Mogoče kdo ve, kaj bi to bilo? --romanm (pogovor) 19:51, 30. marec 2009 (UTC)
- Uf. Tole moram pa premislit kako bi se lotil, da bi nudil urejanje, ki bi podpiralo tako strano, kot novo - poslovenjeno sintakso. Najbrž pa bom pognal kar bota :) ... --Smihael 17:08, 31. marec 2009 (UTC)
Članek v Delu, 28. januarja 2009
[uredi]V današnjem Delu je v rubriki Književni listi pol strani posvečene digitalizaciji, kjer omenjajo tudi Wikivir; avtorji prispevkov na 21. strani so Igor Bratož (Zgodba o slovenskih knjigah v neknjižni obliki), Miran Hladnik (Slovenska književnost na zaslonu) in Anamarija Urbanija (Digitalna tehnologija - rešitev za majhne, neodvisne založbe). Trajne povezave na internetu ne najdem. --romanm (pogovor) 22:34, 28. januar 2009 (UTC)
- No, ja na Wikivirju objavljam tole kopirano iz tukaj:
- [...] O slovenskem početju na »polji digitalnem« ve marsikaj povedati začetnik, profesor literarne zgodovine Miran Hladnik (objavljamo tudi njegov kratki pregled čez slovensko digitalno knjigo), prvo slovensko založbo elektronskih knjig – poimenovana je Ruslica – pa je proti koncu prejšnjega leta ustanovila časopisna družba Večer. Od aprila 2006, ko so kot prvo izdali pesniško zbirko Cirila Zlobca Samo ta dan imam, so v elektronski obliki pripravili že več kot sto knjig več kot šestdesetih avtorjev. Poleg slovenske klasike, ki je sicer iz razumljivih razlogov (teh del avtorske pravice ne ščitijo več) obilno dosegljiva v Hladnikovi Zbirki slovenskih leposlovnih besedil oziroma Wikivirju, kamor se je digitalizacija nacionalne literarne dediščine prenesla lansko leto, in v novejši Digitalni knjižnici Slovenije (dLib), so v Ruslici po ceni od dveh do desetih evrov dosegljivi tudi sodobnejši avtorji, od Alamuta Vladimirja Bartola, Menueta za kitaro Vitomila Zupana in Prišlekov ter Resničnosti Lojzeta Kovačiča do Mačka Murija Kajetana Koviča, Zgodb s poti in Popotnika v kraljestvu senc Evalda Flisarja, Petelinjega zajtrka Ferija Lainščka in Princeske z napako Janje Vidmar, če jih naštejemo le nekaj. Rusličine knjige – založba napoveduje poleg nadaljevanja leposlovnega programa tudi izid učbenikov, priročnikov in leksikonov – je mogoče brati na namiznem ali prenosnem računalniku, dlančniku in na vse več mobilnih telefonih, saj so dosegljive v formatu .lit, namenjenemu bralniku Microsoft Reader, z vse večjo dostopnostjo elektronskih bralnikov, kakršni so Amazonov Kindle, Sonyjev Reader, iLiad in iRex, pa bodo potrebni še drugi formati, vsaj .pdf in .txt. Ali pa tudi ne, saj se zdi najbolj preprosto, da si izbrano knjigo preprosto pretočiš v svoj bralnik brezžično. [...]
- lp, --Miha (prispevki - pogovor) 14:31, 29. januar 2009 (UTC)
Novosti
[uredi]- Wikivir:Napiši članek,
- Wikivir:Posebna dovoljenja za objavo,
- Wikivir:Zbirka neobjavljenih pesmi,
- Predloga:Pravila,
- Predloga:W-student,
- Posodobljena Predloga:Polje,
- Namestitev HotCat.
Vaš prijazni administrator, kot bi napisali na kakšem računalniškem forumu. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 19:51, 23. januar 2009 (UTC)
Neverjetno, jaz sem zmeraj za časom... Na w: sem napisal w:Predloga:Poljubno obvestilo, potem ko je več kot leto obstajala Predloga:Polje. --Janezdrilc 12:57, 7. februar 2009 (UTC)
Proza
[uredi]Tako kot obstaja slog za poezijo (<poem>), obstaja tudi za prozo: <div class="prose">. Tekst zoža na širino povprečnega romana za lažje branje, začetke in konce odstavkov pa pomakne noter od zunanje linije. Uvesti ali ne uvesti? --Janezdrilc 12:49, 7. februar 2009 (UTC)
Popolni pomočnik - BETA
[uredi]Pripravil sem vtičnik, ki se namesti v orodno vrstico in poenostavi urejanje Wikivira. Vključuje dodajanje najbolj pogosto rabljenih predlog ({{avtor}}, {{naslov}}, {{COBISS}}}, {{Navedi vir}}).
Zaenkrat zadeva še ni lepo oblikovana, vendar deluje. Ikona pa je taka: .
Omogočite ga v nastavitvah (nastavitve → Vtičniki → Popolni pomočnik) in ponovno zaženite vaš brskalnik. lp, --Miha (prispevki - pogovor) 21:15, 13. februar 2009 (UTC)
- Prosim, če glasujete pri moji prošnji za status birokrata. lp, --Smihael 19:48, 21. februar 2009 (UTC)
Testni račun
[uredi]V vednost: za testne (demonstracijske) namene si bom ustvaril račun Smihael2 (tehnično marioneta, vendar ni namenjena v za to). lp, --Smihael 08:10, 13. april 2009 (UTC)
Animirana velikost
[uredi]Tule je prikazana animacija rasti wikivirov. Slovenska krogla je kar lepo odebeljena, predvsem na račun leposlovne klasike. --romanm (pogovor) 13:29, 17. september 2009 (UTC)
2010
[uredi]Twitter-Bot
[uredi]Hello all,
I am planning to operate a twitter bot and wanted to include your Wikisource. I would twitter new text from your "new texts" section on the main page. And I need a translation for this phrase to operate the bot: "$book by $author is now available on the Slovenian Wikisource." where $book and $author will be replaced by the bot.
Greetings, --CK85 12:17, 11. januar 2010 (UTC)
- Besedilo $book avtorja/ice $author je sedaj na voljo na slovenskem Wikiviru! You can parse data from Template:Naslov. Best regards, --Smihael 18:38, 11. januar 2010 (UTC)
- I will parse directly from the main page. It has everything i need :) and whats with avtorja/ice .. either of those words work? --CK85 20:59, 11. januar 2010 (UTC)
- Oh, and would it be ok if I'd use Wikisource instead of Wikiviru? so all languages get the same hashtag. --CK85 21:04, 11. januar 2010 (UTC)
Do you mean the Novosti section on main page?
If I translated string back to English, it'd be "Text $book by author $author is now available on the Slovenian Wikisource.". I used "Text" instead "Book" since we also publish poems, etc.
The reason I added "avtor/ice" is that Slovene grammar is quite complicated.
Well at first, words can have different grammatical genders, and they behave differently according to that. They have different forms in different situations according to their gender and some other silly factors, so you basically get a few different patterns of grammatical cases for nouns.
So avtor is male author and avtorica is female author, and because we need to use akkusativ (4th case) avtor changes to avtorja and avtorica to avtorice. To make all even more complicated to foreigners xD (or easier to type), we usually short avtorja/avtorice to avtorja/ice. It would be even more complicated if you wanted to decline author name and surname. For the same reason you cannot use Wikisource instead Wikiviru (locative of Wikivir).
You can find more about Slovene grammar on Wikipedia :D
--Smihael 15:27, 12. januar 2010 (UTC)
- Yes, I mean the Novosti section on the main page :) I will update the bot now ans see how it works, thx :) --CK85 21:59, 12. januar 2010 (UTC)
- It's okay & cool. Thnx :) BTW it's not wrong if you add hashtag #wikisource at the end. I mean: Besedilo "Ernica gosenica" avtorja/ice Bina Štampe Žmavc je sedaj na voljo na slovenskem Wikiviru (#wikisource).--Smihael 15:07, 13. januar 2010 (UTC)
Nekaj sprememb
[uredi]Stranska vrstica je spremenjena tako, da se v njej lažje znajde 'potencialni sodelavec, prav tako je preurejena pomoč in v samo shemo bolj vključen čarovnik za dodajanje novosti. Kljub temu se je potrebno posvetiti navodilu za urejanje strani. lp, --Smihael 18:42, 11. januar 2010 (UTC)
Statistika
[uredi]Ima Wikivir tudi svojo statistiko? Rad bi primerjal z "Borovo gostüvanje" na Wikipediji. --Feri 18:01, 12. februar 2010 (UTC)
- Na tak način (po moji vednosti ne). Ko bom imel čas lahko spišem kak programček, ki bo podatke predstavil na tak način. Tole zna biti zanimivo (ne pa tudi uporabno v konkretnem primeru):http://stats.wikimedia.org/wikisource/EN/TablesPageViewsMonthly.htm in http://stats.wikimedia.org/wikisource/EN/TablesWikipediaSL.htm lp, --Smihael 16:19, 16. februar 2010 (UTC)
- Poskusi tudi tole: http://wikistics.falsikon.de/latest-daily/wikisource/sl/ --Smihael 16:23, 16. februar 2010 (UTC)
...
[uredi]Spoštovani!
Lepo prosim, če lahko naslov projekta Lara Zupančič: Obvezno nezaupno spremenite na Lara Zupančič: Strogo nezaupno.
Hvala lepa za čimprejšno pomoč!
Katja Ravnikar,avtorica omenjenega projekta
- Urejano --Smihael 22:09, 7. maj 2010 (UTC)
Slogovne napake
[uredi]Prosil bi za pomoč, da se gre skozi nova (mladinska) besedila in nalepi predlogo {{slog}}, kjer manjka naslovna predloga ali oblikovanje in se uporabnika o tem primerno (po e-mailu) obvesti, da z delom še niso zaključili. Še bolje je, da se manjše napake kar odpravi. Poleti si bom nekaj dni, da bom potem pregledal besedila in jih če bodo še vedno neurejena uredil, tista brez osnovnih podatkov o avtorju pa izbrisal. Hvala in lp, --Smihael 19:20, 7. maj 2010 (UTC)
Stran predlagana za izbris
[uredi]Vidim, da je v predlogo naslov nekako prišla obvezna licenca, zaradi katere se privzeto povsod napiše "Pogoji pod katerimi je delo objavljeno niso navedeni! Stran je zato predlagana za izbris". S takšnim načinom je več problemov:
- je res, da je stran predlagana za izbris? Si res upamo kar povprek iz formalnih razlogov brisati koristno delo desetine ljudi, s katerim ni narobe nič drugega kot to, da v času digitalizacije besedila v Wikiviru licenca ni bila zahtevana (na Wikipediji smo enkrat to že počeli s slikami - marsikoga je takrat enkrat minilo veselje do sodelovanja);
- niti izkušenejšim uporabnikom ni takoj jasno, da "pogoji" pomenijo, da manjka |licenca=;
- tudi, če nam to postane jasno, še vedno ne vemo, kaj bi moralo pisati tam, da ne bi bilo povezave na grdo rdečo neobstoječo predlogo - ugibal sem, da "javna last" ali "PD-old", ampak ne.
Konkretno me je zmotilo pri Iz arhiva, ki je ta mesec na glavni strani. --romanm (pogovor) 23:02, 27. junij 2010 (UTC)
Strani za hitri izbris
[uredi]Kategorija:Strani_za_hitri_izbris bi bila za obiskat ... --Andrejj 16:52, 24. september 2010 (UTC)
Kazalo za tekste v djvu
[uredi]Včasih so se v kazalu besedil v formatu djvu, npr. Kazalo:Jenko_Vaje_1.djvu, korigirane, problematične in nekorigirane strani pokazale lepo v ustreznih barvicah, zdaj pa so te barve izginile. Se jih da vrniti, ker so v veliko pomoč pri urejanju? Hladnikm 18:36, 24. december 2010 (UTC)
- Urejeno (potrebno je osvežiti predpomnilnik brskalnika). Na voljo je tudi: začasna rešitev. lp, --Smihael 12:17, 26. december 2010 (UTC)